Website Search newlogo.jpg
Home > CCA > CCA

CCA

In Holy Innocents’ High School, Co-Curricular Activities (CCA) are an integral part of our students’ holistic education. Every student is required to participate in one CCA from the following options:

  • Performing Arts Group
  • Sports and Games
  • Uniformed Groups
  • Clubs & Societies.

Through these activities, students are given opportunities to develop leadership and life skills and bond with their peers while pursuing their interests and passion. In addition, students will discover their interests and talents while developing values and competencies that will prepare them for a rapidly changing world.

 

Performing Arts

CCA Teachers’ Name list 

                CCA

Training

Day / Time  /Venue

CCA Teachers

Performing Arts

Band-Military

Wed: 2.30 - 5.30 pm

Fri: 2.00 - 5.00 pm

Venue: Music Room

Mrs Rajammal Nathan (OIC)

Mdm Chin Mei San Agnes

Miss Tay Su Kian, Jamie

Chinese Orchestra

Wed: 2.45 - 5.45 pm

Fri: 1.30 - 4.30 pm

Venue: MPR, Human Rm, ITR 3

             

Ms Woo Wei Shan (OIC)

Miss Ong Wen Hui

Ms Lim Mei Qiao

Choir

Wed: 2.30 - 5.30 pm

Fri: 2.30 - 5.30 pm

Venue: AVA Room 1 & 2

Mrs Tay-Leong Ching Yee Geraldine (OIC)

Mrs Seah-Ng Poh Ling, Valerie

Mrs Ang-Lim Suat Meng Jenny

Dance-Modern

Wed: 3.15 – 5.15 pm

Fri: 2.30 - 4.30 pm

Venue: Dance studio, Com Lab 2

Ms Lin LiFen Colene (OIC)

Ms Wong Toon Keen

Ms Tan Miow Qin

Drama- English

Wed: 2.30 - 5.45 pm

Fri: 2.00 - 5.30 pm

Venue: Com Lab1, 4In Class Rm

Ms Cheng Guomei (OIC)

Mrs Renuka Krishnah

Mdm Lau Mei Tong

Ms So Man Yan

Performing Arts CCAs provide opportunities for students to develop a lifelong passion for the arts. The Performing Arts CCAs help to nurture in our students’ creative expression, enrich social, culture and historical awareness, and build character. In addition, the Performing Arts CCAs also instil in students a sense of graciousness and an appreciation of the rich culture and heritage of our multi-racial society.

 

Sports & Games

CCA Teachers’ Name list

Sports & Games

Badminton

Wed: 2.30 - 5.30 pm

Fri: 2.00 - 5.00 pm

Venue: School Hall

Mr Ong Wei Han (OIC)

Ms Tan Mei Ling Gwendolyn Chrissie

Ms Ng I-Ling Violet

Bowling

Wed: 4.00 - 5.30 pm

Fri: 3.00 - 6.00 pm

Venue: Forte Bowl@Kovan

Ms Koh Lay Kuang Jasmine (OIC)

Ms Amitra Ilangovan

Ms Nilam Asra Mohamed Fauzi

Basketball

Wed: 2.30 - 5.30 pm

Fri: 1.30 - 4.30 pm

Venue: Sheltered Basketball Court

Ms Zhang Jiexin (OIC)

Ms Soh Sze Chuan Sabrina

Mr Hou Cheng Yu Terence

Floorball

Wed: 3.00 - 5.00 pm

Fri: 2.00 - 4.00 pm

Venue: Indoor Sports Hall (ISH)

Mr Tan Chai Soon Jarrod (OIC)

Ms Hafiana Binte Kamisan

Mdm Guan Jingjing

Netball

Wed: 2.50 - 5.50 pm

Fri: 2.00 - 5.00 pm

Venue: Parade Square

Mrs Ku-Ang Tin Tin (OIC)

Mrs Chia Soo Ngo Julia

Miss Tan Bee Choo

Football

Wed: 2.45 - 5.00 pm

Fri: 2.45 - 5.00 pm

Venue: School Field

Mr. Bernard Ram Bagtha (OIC)

Mr Elamaran s/o Natarajan

Mrs Tan-Yeong May Kit

Wushu

Wed: 3.00 - 5.00 pm

Fri: 2.30 - 4.30 pm

Venue: Concourse

Mr Lin Weiding

Mrs Lo-Yeo Sock Kui

Mdm Zhu Mei

Sports & Games CCA helps to develop robustness, fair play and team spirit in our students.  Students will also hone their sports specific skills, fitness and tactics through inter-school competitions.

 

badminton-1024x585.png

 

Uniformed Groups

CCA Teachers’ Name list

Uniform Groups

NCC

Fri: 2.00 - 5.30 pm

Venue: Infront of Space, Parade Square

Mr Ng Kai Siong Zoel (OIC)

Mr Chang Jee Yen

Miss Perng Jia Wei

Ms Ng Lin Xing Cherlyn

Miss Siti Aisyah Safiruddin

NPCC

Fri: 2.00 - 5.30 pm

Venue: Parade Square

Mr Lau Chee Seng (OIC)

Ms Jeslyn Lee Yu Lin

Ms Foo Ai Ning

Ms Pan Jiaqi Bernice

Scouts

Fri: 2.00 - 5.30 pm

Venue: Near Field, Parade Square

Mr Lee Kian Aik Damien (OIC)

Mr Nalpon Walter Edgar

Miss Teo Yu Qing, Yvonne

Ms Chen Xinyi

SJB

Fri: 2.00 - 5.30 pm

Venue: Near Chapel/ Canteen, Parade                       Square

Ms Siti Salmeah Ameer (OIC)

Mr Lai Mun Guan

Ms Chew Song Yi Cheryl

Uniformed Groups provide our students with authentic learning experiences which will help them develop important qualities such as leadership, teamwork, self-reliance, discipline and resilience.

ncc-1024x585.png

 

Clubs & Societies

CCA Teachers’ Name list

Clubs & Societies

Media Club

Wed: 3.30 - 5.00 pm

Fri: 2.00 - 5.00 pm

Venue: Com Lab 3 /Class Rm

Ms Ong-Teo Lian Gek Cindy (OIC)

Mrs Chang-Tan Poh Joo

Mdm Shahidah

Mr Dominic Tan Heng Huat

Media Resource Library (MRL)

Tue- Thu: 2.30 - 4.30 pm

Fri: 2.00 – 4.00 pm

Venue: School Library

Mrs Ng-Nam Susanne (OIC)

Miss Lim Lay Yong

Journalism & Broadcasting

Wed: 3.30 – 5.30pm

Fri: 2.30 – 5.00pm

Venue: J&B Room, Com Lab 4,

               Navigation Rm

        

Ms Liang Meiyi (OIC)

Ms Chew Pang Juan Christina

Mrs Wong-Lai Chui Dip

Ms Tan Choon Heok

Ms Hew Kai Ling Vanessa

Art Club

Wed: 3.00 - 5.00 pm

Venue: Art Room 2

Ms Waheedah Muhd Khaliq (OIC)

Ms Haymini Muthusamy

Wiiintendo Service Club

Fri: 1.00 - 3.00 pm

Venue: Navigation Room

Ms Lua Bee Hian (OIC)

Ms Lee Wan Jing Melodie

Miss Lim Joo Kee Laura

Weiqi

Fri: 2.30 - 4.30 pm

Venue: ITR 2

Ms Liu Nan (OIC)

Mrs Tan Hwa Chye Susan

Clubs & Societies allow our students to explore and extend their interests in wide ranging and specialised areas which may be knowledge-based or skills-based. Students are honed in information, communication and technical skills as they strive to grow their mastery of the specialised areas.

 

icc-1024x585.png